dr Szilvási Viktória
Állatorvos
Hozzászólások száma: 96
2014.02.25 22:24:38 Idéz
Kedves Gazdi!

Sajnos, ha már a másik szeme is kezd begyulladni, akkor nem lehet sokáig húzni azt, h. állatorvos lássa. Mindenképpen minél hamarabb meg kéne mutatni, mivel szükség lehet arra is, h. megfessük az állat szaruhártyáját egy speciális festékkel a szaruhártya sérülései után kutatva, ha a kórelőzményben szerepel az, h. a játék során a kutyák belekaphattak egymás szemébe.
Az antibiotikum és egyéb más hatóanyagtartalmú szemcseppek receptkötelesek. Amíg eljutnak orvoshoz, érdemes a csipát bórvizes vattával letörölni, jobban alkalmas a bórvíz a szemek tisztítására, mint a kamillatea.

Üdvözlettel, Szilvási Viktória

Johnny:
Tisztelt Doktornő!
7 hónapos vizslámon két napja észrevettem, hogy a jobb szeme fehérje nagyon piros. Ezután figyeltem, és ezzel a szemével szokott kacsintani is, és csipásodik. A másik szemével semmi baj nincs, de most már az is csipásodik.
A csipája eleinte fehér volt, de van hogy sárgászöldes. Két napja egy hosszú séta során játszott kutyákkal és akkor este vettem észre. Azóta kicsit fáradékonynak tűnik, de ha játszani akarok vele, akkor jön, eszik, iszik, székletével sincs semmi gond. Jelenleg nem tudom elvinni állatorvoshoz, maximum jövőhónap elején. Mi a teendő maga szerint ilyenkor? Meddig tudom húzni a vizsgálatot? Tudom, hogy nem játék.

Gyors válaszát előre is köszönöm!
Johnny
user_avatar
Új gazdi
Hozzászólások száma: 1
2014.02.25 19:42:01 Idéz
Tisztelt Doktornő!
7 hónapos vizslámon két napja észrevettem, hogy a jobb szeme fehérje nagyon piros. Ezután figyeltem, és ezzel a szemével szokott kacsintani is, és csipásodik. A másik szemével semmi baj nincs, de most már az is csipásodik.
A csipája eleinte fehér volt, de van hogy sárgászöldes. Két napja egy hosszú séta során játszott kutyákkal és akkor este vettem észre. Azóta kicsit fáradékonynak tűnik, de ha játszani akarok vele, akkor jön, eszik, iszik, székletével sincs semmi gond. Jelenleg nem tudom elvinni állatorvoshoz, maximum jövőhónap elején. Mi a teendő maga szerint ilyenkor? Meddig tudom húzni a vizsgálatot? Tudom, hogy nem játék.

Gyors válaszát előre is köszönöm!
dr. Aradi Zsófia
Állatorvos
Hozzászólások száma: 47
2010.10.11 19:27:49 Idéz
Tisztelt Pigatt!

Amennyiben kóros kötőhártya-pírról van szó, akkor a csipásság, ill. emellett viszketés, esetleg duzzadtság a kötőhártyán, szemhéjon, újra vissza fognak jönni, amikor nem kap kezelést. Ekkor el lehet kezdeni nyomozni, hogy mi miatt van ez, pl. elégtelen könnytermelés, allergia (pl. pollenre - szeptember még javában parlagfű szezon sajnos, vagy házi allergénekre: poratka, toll, gyapjú, penész, egyéb tárolási atkák). Ha csak a pirosság marad a fenti panaszok nélkül, akkor el kell fogadni, hogy ő ilyen, és nála ez az "alapszín".

Üdvözlettel:
Aradi Zsófia
pigatt
user_avatar
Gazdi
Hozzászólások száma: 66
2010.09.14 17:25:17 Idéz
Tisztelt Doktornő!
Tanácsát megfogadva megmutattuk állatorvosnak a kutya szemét. Végigcsináltunk egy Tobradex-kúrát. Már nem csipás a szeme, nem lóg a szemhéja, de a pirosság nem múlt el. Ezután újra megmutattuk, Flucon szemcseppel is végigcsináltuk, de a helyzet változatlan. Vadászni nem járunk, macskánk, vagy más állatunk nincs, nem tudjuk, mi irritálhatja. Megpróbáljuk még a bórvizes szemöblítést? Vagy tudna más tanácsot adni?
Köszönöm a válaszát!
Amper, 2010.05.30 Kecskemét
dr. Aradi Zsófia
Állatorvos
2010.08.17 21:45:10 Idéz
Kedves Gazdi!

Ha nem váladékos, nem dörzsöli, csak kicsit piros és lóg, nem szükséges őt azonnal állatorvoshoz vinni - kis bórvizes szemöblítés is jót tehet néhány napig, vagy magától is elmúlhat a pirosság (ami enyhe gyulladást jelenthet). Tücsöknek írt válaszomban (ld. lent) írtam, hogy vadászkutyáknál ez természetesen is előfordul, aktivitás után. Ha feltűnően és mindig lóg a szemhéj, akkor akár enyhe szemhéj-fejlődési rendellenességről is szó lehet, azaz a szemhéj elülső éle "túl bő". Ennek a következménye, hogy gyakrabban lesz kötőhártya-gyulladása, -sérülése.
Ha a következő oltáskor - mert gondolom, 13 hetesen még talán nincsenek túl mindenen - is fennáll még a pirosság és lógás, érdemes rá felhívni az állatorvos figyelmét, vizsgálja meg.

Üdvözlettel:
dr. Aradi Zsófia
pigatt
user_avatar
Gazdi
Hozzászólások száma: 66
2010.08.16 20:27:11 Idéz
Tisztelt Doktornő!

Két napja észre vettem a kutyámon, hogy az egyik szemén az alsó szemhéj kissé lógós és kicsit piros. Erre van valami itthon is alkalmazható módszer vagy mindenképpen vigyük el szakemberhez? 13 hetes kutyusról van szó.
Amper, 2010.05.30 Kecskemét
Tücsök
user_avatar
Fórum tag
Hozzászólások száma: 228
2010.07.26 17:11:12 Idéz
Köszönöm szépen!
dr. Aradi Zsófia
Állatorvos
2010.07.26 11:01:37 Idéz
Tisztelt Gazdi!

A leírás alapján kötőhártya-gyulladásról lehet szó. Ez kutyáknál leggyakrabban huzat, víz (fürdés - pl. tóban) vagy allergia, esetleg por (pl. poros udvaron tartózkodás, játék) következménye. Vizslák talán abból a szempontból kitettebbek, hogy mind a fürdés, mind a mezőn, magas fűben való rohangászás gyakori, ezek miatt előjöhet a probléma - utóbbi esetében pl. pollenek által is, mint allergének. Vadászkutyáknál emellett előfordul vadászat, hosszabb séta, megerőltetés után, hogy az alsó szemhéjak kifejezettebben lógnak, kissé kipirulnak, amely állapot magától, hamar helyreáll, ez utóbbi nem mondható kötőhártya-gyulladásnak.
A "nem vészes és hagyjuk"-ról:
- ha valóban gyulladás, a kutyusnak valamilyen szinten bizonyára kellemetlen, még ha nem is feltűnően (viszket)
- ha viszket, előbb-utóbb vakarni fogja, emiatt esetleg felsértheti pl. a körmével a szaruhártyát, ami már súlyosabb gond
- ha allergia: jó, ha megfigyelik, mikor, mire; illetve ez esetben egyszerűen kezelhető orvosi ellenőrzés mellett (allergia elleni szemcseppel pl.)
Valószínűleg az Önök vizslájánál is valami alkalmanként kivált egy kis gyulladást, szemváladékozást, és úgy tűnik, hogy a probléma képes magától (nagyjából) rendeződni. Ami segíthet, az valamely szemöblítő, szemmosó folyadék (állatpatikákban kapható), vagy ugyanilyen céllal rendes patikákban kapható bórvíz (esetleg egyéb, steril szemöblítő), naponkénti (vagy naponta kétszeri) használata. Talán célszerű a nagy séta utánra időzíteni a szemöblítést. A kamillával kapcsolatban egy emberorvos szemész kollégát tudok idézni: szemészetben a kamillás szemöblítést mostanában inkább nem javasolják, mivel allergizálhat.
Ha a szemmosás nem segít, vagy csak részben, javasolt az állatorvosukat felkeresni: akár időszakosan fertőtlenítő (antibakteriális)-gyulladáscsökkentő szemcseppre is szükség lehet (pl. Tobrex), de akár hosszútávú allergia elleni szemcsepp is szükséges lehet.

Üdvözlettel:
dr. Aradi Zsófia
Tücsök
user_avatar
Fórum tag
Hozzászólások száma: 228
2010.07.19 10:57:21 Idéz
Tisztelt Doktornő!
Zafír 11 hónapos lesz. Kb. 4-5 hónapos lehetett mikor elvittük a dokihoz a szemével.Nagyon piros volt napközben, és mikor felbredt elég csipás is.Csinált egy "szemfestést" és megállapította hogy semmi baja (pont akkor nem is volt piros). Utánna egy ismerősünk kiírta nekünk a Tobrex nevű szemcseppet.Mikor azt használtuk teljesen eltűntek a tünetek, mikor elfogyott viszont 1 héten belül viszajöttek. Azóta próbáltuk már a kamillázást is, de csak egy nagyon kicsit segít.Azóta a csipássága megmaradt (főleg reggel nagyon sok van) a pirosság pedig néha visszajön.
Mivel próbálkozzunk még? A vizsláknál gyakori a kötőhártyagyulladás, nem?
El kellene vinni még egyszer, vagy nem vészes és hagyjuk?

Válaszát előre is köszönöm.